KOMPILATOR

Przedstawiony kurs najlepiej jest testować (a więc zabierać się za pisanie programów) używając jak najprostszego kompilatora (po przerobieniu tego kursu i tak nie będziesz jeszcze umiał pisać programów pod Windows). Proponuję starą poczciwą wersję Borland C++ ver 3.1, ewentualnie Turbo C++. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na podstawową różnicę między C i C++. Ten drugi powstał po to, aby ułatwić pisanie dużych programów. W rezultacie oferuje on wiele więcej możliwości.

Zajmiemy się pisaniem pod DOSa. Nie należy traktować tego jako wyrzeczenia, bo żeby programować pod Windows, należy bardzo dobrze znać podstawowe zasady programowania.

Program instalujemy na dysku C (najlepiej). Borland C++ utworzy najprawdopodobniej katalog BORLANDC. W nim znajduje się katalog BIN (na razie dla Ciebie najważniejszy) oraz kilka innych, między innymi BGI, INCLUDE i LIB.

Po uruchomieniu pliku BC.EXE (z katalogu BIN) ukaże się standardowy dosowski interfejs. Myszką lub przy pomocy klawisza F10 aktywujemy z menu FILE opcje NEW i już możemy zabrać się do pisania.

Wszystko co napiszesz, zostanie zachowane w pliku tekstowym z rozszerzeniem .C lub .CPP. Jeżeli program jest już gotowy, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy CTR+F9 i podziwiać efekty własnej pracy... Oczywiście jeśli kompilator nie znajdzie błędów ;-)


Autorem Kursu C++ jest Anna Miedzianowska (http://annamiedzianowska.republika.pl/).


Baner reklamowy: