JavaScript dla każdego
//  wróć   główna   dalej  //

Informacje o przeglądarce

navigator appName appVersion language layers all

W celu usprawnienia działania skryptów, można je dostosować do rodzaju przeglądarki. Jest to przydatne w bardziej rozbudowanych skryptach, których działanie jest zależne od rodzaju programu. W tym celu należy sprawdzić, jaka przeglądarka wczytuje stronę, czyli jest aktualnie używana przez użytkownika. Parametry przeglądarki zawiera obiekt navigator, można je sprawdzić w następujący sposób:

navigator.appName - nazwa przeglądarki,
navigator.appVersion -wersja
navigator.language - obsługiwany język.

Wypisane dane nie zawsze są czytelne. A oto dane opisujące Twoją przeglądarkę:


W zaawansowanych skryptach bardziej pomocna jest wiedza, czy strona jest przeglądana przy pomocy Explorera, czy Navigatora. Do tego celu można wykorzystać różnice między implementacjami różnych języków. Fortel polega na tym, że w Exploratorze nie istnieje obiekt layers i podobnie Navigator nie rozpoznaje obiektu all. Oto sposób jak rozpoznać przeglądarkę:

if (document.layers) {NN=1}
else {NN=0};
if (document.all) {IE=1}
else {IE=0}

Zmienne przyjmą wartości logiczne: true lub false, w zależności od wykrytej przeglądarki. Problem może się pojawić w starych wersjach lub tych, które obsługują oba obiekty. Zapis, można skrócić, a wyniki jego działania pozostały identyczne:

NN=(document.layers)? true:false;
IE=(document.all)? true:false

Jeśli taką instrukcje umieścisz na górze strony, to możesz wykorzystać w praktyce ją następująco:

if (IE)
{
 //instrukcje dla Explorera
}
else if (NN)
{
 //instrukcje dla Navigatora
}
else
{
 //opcjonarnie, co zrobić z resztą
}

Powyższe instrukcje warunkowe są opisane szerzej w instrukcjach wyboru (więcej I>>). A teraz efekt, wykrywam Twoją przeglądarkę:

Jeżeli używasz Explorera, to może się okazać, że nie jest znany język, wtedy otrzymana wartość będzie wynosić undefined.


Do góry