JavaScript dla każdego
//  wróć   główna   dalej  //

Wstawianie skryptów

SRC

Gdy skrypt jest używany na wielu stronach, można go zachować w osobnym pliku, a następnie poprzez prosty kod wstawić na dowolną stronę. Wygenerowanie skryptu w taki sposób jest wygodne, nie zajmuje wiele miejsca i jest szybsze przy ściąganiu z serwera. Jego wadą jest to, że stare przeglądarki (np. MSIE 3.0) nie są w stanie zinterpretować takiego kodu. Nawet proste belki nawigacyjne można umieszczać w takim skrypcie, bo jeden plik jest zawsze łatwiej edytować przy rozbudowywaniu wielkości menu.

Skrypt znajdujący się w osobnym pliku można wstawić przy pomocy następującego tagu:

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript" SRC="plik.js"></SCRIPT>

W takim przypadku zostaną wykonane wszystkie instrukcje znajdujące się w danym pliki (o ile nie zostały umieszczone w funkcji).

W pliku, gdzie dana funkcja się znajduje, nie należy poprzedzać instrukcji żadnymi tagami, jak to ma miejsce w plikach HTML. Plik powinien zawierać tylko i wyłącznie instrukcje JavaScript, np takie:

status="Strona o JavaScript."
function Start()
{
 alert("Witaj na mojej stronie.")
}

Przy zadeklarowaniu takiej strony na pasku statusu ukaże się napis (więcej I>>). Okienko dialogowe (więcej I>>) zostanie wywołane dopiero po wywołaniu funkcji Start. Przetestuj działanie skryptu, który zostanie wywołany, gdy myszka najedzie na obrazek:

[TEST]


Do góry